Forma

Briliantu deimantas tampa tik jį nušlifavus ir tik tuomet, jei akmuo turi 57-58 briaunas. Kitų formų akmenys yra vadinami deimantais. Deimantai gali būti skirtingų formų ir kiekviena forma turi savo ypatumų. Ovalo, kriaušės ir apvalios formos brangakmeniai turi daugiausia spindesio, o emeraldo ir stačiakampio formos deimantai yra žavūs dėl išskirtinės formos ir savito grožio. Populiariausi ir dažniausiai pasitaikantys yra šių formų deimantai:

Apvalus (angl.: Round)

Populiariausia deimanto forma vis dar išlieka apvalus briliantas. Briliantas turi daugiausia spindesio palyginus su kitų formų akmenimis ir yra mylimas už išskirtinį žaižaravimą ir švytėjimą.

Princesė (angl.: Princess)

Antra pagal populiarumą po apvalaus brilianto yra princesės (kvadrato) forma. Tai elegantiška ir moderni deimanto forma, kuri dažniausiai pasirenkama kaip alternatyva klasikinei apvaliai brilianto formai.

Ovalas (angl.: Oval)

Beveik tiek pat spindesio kaip ir apvalus briliantas turinti deimanto ovalo forma yra kiek retesnė ir labiau išskirtinė nei apvalus briliantas. Žiedai su ovalo formos deimantais prailgina pirštus. Ši forma dažnai pasirenkama, kai brangakmenio karatų svoris yra didesnis nei 0.50ct.

Markizė (angl.: Marquise)

Markizės formos deimantai dėl savo pailgos formos atrodo didesni nei kitų formų analogiško karatų svorio deimantai. Ši forma turi beveik tiek pat spindesio kaip ir apvalus briliantas.

Kriaušė (angl.: Pear)

Lašo arba kriaušės formos deimantai turi beveik tiek pat spindesio kiek ir apvalus briliantas. Žiedai su lašo formos deimantais prailgina pirštus. Ši forma yra moteriška ir elegantiška.

Emeraldas (angl.: Emerald)

Ši antikine laikoma deimanto forma buvo viena pirmųjų deimantų briaunavimo formų. Briaunavimas laipteliais suteikia šiai formai išskirtinumo ir žavesio.

Stačiakampis (angl.: Radiant)

Ši forma apjungia savyje apvalų briliantą, emeraldo ir princesės formos deimantus. Stačiakampis deimantas turi daugiausia spindesio iš visų kvadratinės išvaizdos deimantų ir tai daro jį patraukliu ir geidžiamu.

Pagalvėlė (angl.: Cushion)

Ši deimanto forma su užapvalintais kraštais atkartoja pagalvės vaizdą. Pro pagalvėlės formos deimantų plačius kraštus į brangakmenį patenka nemažai šviesos, kas leidžia šios formos deimantams švytėti ir žaižaruoti.

Širdelė (angl.: Heart)

Ši romantinė ir reta deimanto forma yra simbolinė meilei pabrėžti. Šios formos deimantai, kaip meilės simbolis, dovanojami įstatyti į pakabukus ir žiedus. Geriausiai ši forma atsiskleidžia deimantuose nuo 0.50ct.

Aštuonkampis (angl.: Asscher)

Kaip ir emeraldo formos deimantai, šios formos brangakmeniai yra briaunuoti laipteliais, kas suteikia jiems į veidrodžio atspindžius panašų spindesį. Tokie deimantai rečiau sutinkami, yra unikalūs ir nestandartiniai.

Fluorescencija

Fluorescencija yra pastebima šviesa, kurią kai kurie deimantai skleidžia po nematomais ultravioletiniais spinduliais. Fluorescencija deimantuose yra gana dažnas reiškinys. Pasak GIA laboratorijos, apie 25%-35% deimantų turi tam tikrą fluorescencijos laipsnį. 95% atveju deimantų fluorescencija yra mėlynos spalvos, rečiau geltonos ar kitos spalvos. Pasak GIA laboratorijos, fluorescencijos laipsnis neturi pastebimos įtakos deimanto išvaizdai. Pasitaiko, kad yra pageidaujami deimantai su vidutiniu ar dideliu fluorescencijos laipsniu. Retais atvejais, kai kurie deimantais su itin didele fluorescencija gali atrodyti neskaidrūs. Pasak GIA laboratorijos, mažiau nei 0.2% jų įvertintų deimantų dėl fluorescencijos atrodo neskaidrūs. Taigi, fluorescencija turi įtakos deimanto grožiui tik retais atvejais. Priešingai nei dažnai manoma, fluorescencija deimantuose savaime nėra neigiamas ar blogas reiškinys.