Rubinų pirkimo gidas

Kas yra rubinas?

Rubinas yra mineralas, susidarantis esant aukštai temperatūrai ir slėgiui.

Rubino pagrindinė sudedamoji dalis yra korundas (kaip ir safyro), todėl jis yra antras pagal kietumą mineralas po deimanto pagal Moso skalę, tai reiškia, jog jis yra vienas stipriausių brangakmenių pasaulyje.

Moksliškai kalbant rubinas yra tas pats safyras, tik jame esantis chromas lemia jo raudoną atspalvį.


Rubinų kokybės vertinimas 

Rubinams vertinti yra naudojama 4C vertinimo skalė, kuri reiškia spalvą, švarumą, briaunavimą ir karatų svorį. Didelę įtaką rubino vertei turi ir jo kilmės vieta. 


Spalva

Spalva yra svarbiausias veiksnys vertinant rubiną. Kitaip nei deimantams, šiam brangakmeniui nėra tarptautiniu mastu pripažintos spalvos klasifikavimo sistemos. ICL (International Colored Gemstone Laboratory) turi septynis spalvos intensyvumo lygius, kurie svyruoja nuo tamsios iki vidutinio intensyvumo.

Rubinai, kurių spalva yra vienu atspalviu aukštesnė už vidutinio intensyvumo, vadinami rausvaisiais safyrais, nes abu šie brangakmeniai priklauso tai pačiai mineralų rūšiai - korundui.

Paklausiausia rubinų spalva prekyboje vadinama „balandžių krauju“ (angl. „pigeon blood“), atrodo beveik fluorescencinė ir suteikia papuošalams intensyvaus žibėjimo – ugnies (angl. fire). Rubinai skirstomi į keturis skirtingus atspalvius: gryną, purpurinį, oranžinį ir rausvai raudoną. Dėl intensyvaus grynai raudonų rubinų sodrumo jie yra gerokai brangesni. Jei jūsų rubinas turi stiprių oranžinių, violetinių ir rausvų atspalvių, tai turės įtakos ilgalaikei vertei.

                                                                                       


Briaunavimas

Paprastai rubinai būna briliantiniai ir pakopiniai. Briliantinis briaunavimas užtikrina tolygų šviesos atspindžių matomumą visame brangakmenyje, o pakopinis - suteikia dirbiniui intensyvios ugnies. 

Kai kurie rubinai taip pat gali būti nušlifuoti be briaunų, kas suteikia jiems lygų ir suapvalintą paviršių. 

Dažniausiai pasitaikančios rubinų formos yra apvalios ir ovalios, tačiau galite rasti ir markizės ar kriaušės formos akmenų.

Švarumas

Skirtingai nei deimantai, rubinų intarpai yra įprasti, gerai žinomi ir dažnai padeda nustatyti akmens kilmę.

Yra keturi švarumo lygiai:

Švarus akiai - reiškia, kad intarpai nematomi paprasta akimi. Švarūs akiai rubinai yra vertingesni dėl jų retumo.
Nežymūs intarpai - kai intarpai beveik nematomi plika akimi.
Pastebimi intarpai - reiškia, kad intarpai yra tik šiek tiek matomi paprasta akimi.
Matomi intarpai - reiškia, kad intarpai yra akivaizdūs pašalinei akiai.

                                                                               


Karatai

Galutinę rubino kainą lemia daug veiksnių, įskaitant spalvą, karatus, šlifavimą, skaidrumą, apdirbimą ir kilmę. Tinkamas jų derinys užtikrins, kad jūsų brangakmenio vertė ilgainiui išliktų stabili ir galbūt net padidėtų.

Dideli rubinai yra labai reti ir jų pasiūla ribota. Paprastai 10 karatų rubino kaina yra 100 kartų didesnė už vieno karato akmens kainą.

Rubinų apdorojimo būdai

Rubinai dažniausiai patobulinami termiškai apdorojant. Ekspertai nustatė, kad kaitinant brangakmenį labai sustiprėja jo spalva ir skaidrumas. Pirmieji karščiu apdorotų rubinų pavyzdžiai datuojami dar Romos imperijos laikais. Tai plačiai paplitusi juvelyrinėje prekyboje praktika, o dauguma metodų neturi jokio žalingo poveikio akmens ilgaamžiškumui.

Tik geriausi ir rečiausi rubinai atrandami tobulos būklės, jų nereikia papildomai apdoroti, todėl jie yra gerokai vertingesni.


Rubinų kilmė

Nors kai kurie rubinai gali atrodyti panašūs, jų kainos skiriasi dėl kilmės.
Brangiausi rubinai yra iš Mianmaro (dar vadinamo Birma), kur rubinai kasami jau tūkstančius metų. Antroje vietoje pagal brangumą yra Mozambikas ir Tailandas, po jų seka Tanzanija ir Madagaskaras. Galiausiai, rubinai iš tokių vietovių kaip Vietnamas laikomi mažesnės vertės.

                                                          

Rubinų reikšmė

Dėl ypatingo retumo rubinai yra patys geidžiamiausi spalvoti brangakmeniai. Jų ryški raudona spalva įkvėpė nesuskaičiuojamą daugybę istorijų ir legendų, apimančių šimtmečius ir kultūras. Sanskrito kalba rubinai vadinami „Ratnaraj“, o tai reiškia „brangakmenių karalius“.

Rubinai, aistros, jėgos ir galios simbolis, nuo seno siejami su gyvybę palaikančia kraujo jėga. Tiesą sakant, žinoma, kad Birmos kareiviai mūšyje naudojo rubinus apsaugai, kartais įsidėdami juos po oda, kad įgytų daugiau drąsos ir bebaimiškumo.

Šiandien kerinti šių brangakmenių raudona spalva ir toliau žavi daugelį. Rubinai yra liepos mėnesio gimimo akmuo ir dovanojami švenčiant 15-ąsias ir 40-ąsias vestuvių metines.