Sertifikatas
Siekiant užtikrinti brangakmenių autentiškumą, daugelis jų yra parduodami su tarptautiniais sertifikatais. Tai svarbu, nes neturint specialių žinių greičiausiai sunkiai atskirsite deimantą nuo cirkonio.
Tarptautinis deimanto sertifikatas – tarsi jo pasas, kuriame apibendrinti gemologijos instituto nustatyti brangakmenio parametrai. Kiekvienam deimantui yra suteikiamas identifikacijos numeris, pagal kurį internete galima surasti visą informaciją apie jį. Neretai ant pačių deimantų lazeriu yra graviruojamas identifikacijos numeris, bei galima po padidinamuoju stiklu jį patikrinti ir įsitikinti deimanto autentiškumu.
Pasaulyje yra nemažai deimantų vertinimo laboratorijų. Žinomiausios ir didžiausios yra GIA (angl. Gemological Institute of America), HRD (nyd. Hoge Raad Voor Diamant), IGI (angl. International Gemological Institute), EGL (angl. European Gemological Laboratory), JAV yra žinoma ir populiari AGS (angl. American Gem Society).
Reikia žinoti skirtumą tarp šių laboratorijų vertinimo standartų, nes vienos laboratorijos įvertinti akmenys gali kainuoti daugiau nei akmenys su kitos tarptautinės laboratorijos sertifikatu ir tam yra priežastis.
Patikimos ir žinomos brangakmenių vertinimo laboratorijos yra HRD (nyd. Hoge Raad Voor Diamant), IGI (angl. International Gemological Institute), AGS (angl. American Gem Society), GIA (angl. Gemological Institute of America). Minėtos laboratorijos yra gerbiamos už vertinimo nuoseklumą ir griežtų vertinimo standartų laikymąsi.
Reikėtų atsargiau žiūrėti į EGL Europe, EGL USA, EGL Israel ar kitų mažai žinomų laboratorijų išduotus sertifikatus ar bent jau iš anksto nusiteikti, kad galite gauti žemesnių parametrų brangakmenį nei nurodyta sertifikate. Pavyzdžiui, EGL (angl. European Gemological Laboratory) laboratorijos standartas gali 2 ar 3 kartus skirtis nuo GIA (angl. Gemological Institute of America) ar HRD (nyd. Hoge Raad Voor Diamant) deimantų vertinimo standarto. Tarkim, GIA ar HRD laboratorijos nustato, kad brilianto spalva yra H, skaidrumas SI2, o EGL laboratorijos ekspertai tą patį akmenį įvertina kaip F spalvos ir VS1 (t. y. kaip 2 kartus baltesnį ir net 3 kartus švaresnį)
Svarbu neapsigauti, nes toks skirtingas laboratorijų vertinimas atveria kelią nesąžiningiems ar sukčiaujantiems pardavėjams, siekiantiems parduoti „geresnį“ briliantą už „mažesnę“ kainą. Iš tikro įsigiję briliantą su EGL sertifikatu gausite kelis kartus prastesnį akmenį. Laboratorijos yra laisvos nustatyti vertinimo standartą, pardavėjas – kainą, o pirkėjui dėl neišprusimo ir nežinojimo lieka kaltinti tik save.
Pasitaiko, kad mažai informacijos turintis pirkėjas, pas skirtingus pardavėjus palyginęs kelis briliantus su skirtingų laboratorijų išduotais sertifikatais, kurių parametrai yra vienodi, o kaina neženkliai skiriasi, dažnai įsigyja pigesnį variantą ir gauna prastesnį akmenį. Todėl, prieš įsigyjant brangų papuošalą su briliantu, patartina surinkti pakankamai informacijos apie tai, kas daro įtaką kainai arba eiti pas patikimą pardavėją, kuris atskleis visą su brangakmeniu susijusią informaciją.
Kaip vertina Lietuvos prabavimo rūmai?
Pasak Lietuvos prabavimo rūmų, jų vertinimo standartas atitinka GIA vertinimo standartą, o tai reikštų, kad vertinimas yra itin griežtas ir gerbiama tarptautinė laboratorija suteiks brangakmeniui analogišką įvertinimą.
Lietuvos prabavimo rūmai dažnai vertina deimantus jau įstatytus į papuošalus. Vertinant brangakmenį, įstatytą į papuošalą, visada yra didesnė svorio, spalvos ar švarumo paklaidos tikimybė, nes tik neįtvirtintas akmuo gali būti tiksliai įvertintas. Gavę iš Lietuvos prabavimo rūmų į papuošalą įstatyto brangakmenio įvertinimą, dokumentuose pamatysite pastabą, kad vertinimui yra suteikiama iki 20% paklaidos galimybė. Toks paklaidos procentas yra gana didelis, turint omenyje, kokia didelė yra brilianto karato kaina.
Skirtingai nei pasaulinių laboratorijų, Lietuvos laboratorijos briliantų įvertinime standartiškai nėra nurodomas brilianto briaunavimas ir jo kokybė. Kadangi briaunavimas yra vienas iš pagrindinių brilianto vertę ir grožį apibrėžiančių parametrų, tokio vertinimo nebuvimas yra Lietuvos laboratorijos standartinio briliantų vertinimo trūkumas.
Kitas niuansas, susijęs su Lietuvos prabavimo rūmų vertinimu, yra tas, kad greičiausiai Lietuvos laboratorijos išduotą sertifikatą galėsite panaudoti tik Lietuvoje, nes užsienyje jis bus nesuprantamas tiek dėl kalbos, tiek dėl nepaplitimo.
INDIVI parduodami gaminiai su deimantais yra sertifikuoti Lietuvos prabavimo rūmų ir turi Lietuvos prabavimo rūmų išduotą brangakmenio kokybės sertifikatą, o tam tikri gaminiai papildomai turi ir tarptautinių laboratorijų (GIA, HRD, IGI) išduotus deimantų kokybės sertifikatus.
Kaina
Dažniausiai įsigyjant deimantą, kaina yra pirmas dalykas į kurį yra žiūrima. Nepaisant daugybės niuansų ir parametrų, galima surasti optimaliausią variantą kiekvienam biudžetui. Nebūtina rinktis aukščiausių parametrų deimantą tam, kad gauti gražų, žaižaruojantį brangakmenį. Norint padaryti teisingą sprendimą ir surasti tinkamiausią brangakmenį, yra svarbu suprasti faktorius, kurie įtakoja ir mažina deimanto kainą, bet neturi įtakos grožiui.
Karatų svoris ir kaina
Karatų svoris yra vienas esminių faktorių, lemiančių deimanto kainą. Bendra taisyklė sako, kad kuo didesnis brangakmenis, tuo kaina už jo karatą yra didesnė. Atitinkamai deimantas, kuris yra dvigubai didesnis už kitą analogiškų parametrų deimantą, greičiausiai kainuos ne du kartus, bet keturis kartus brangiau. Kaina už karatą yra lengviausias būdas patikrinti panašių deimantų kainas.
Deimantai paprastai briaunuojami taip, kad suapvalinti jų karatų svorį. Tarkime, 0.50ct ir 0.80ct, o ne 0.49ct ir 0.79ct. Dėl šios priežasties deimantai, kurie sveria mažiau nei minėtas apvalus “magiškas karatų svoris” paprastai kainuoja mažiau. Analogiškai deimantai kiek didesni, pavyzdžiui 0.52ct ir 1.03ct, yra geras pasirinkimas tuo, kad kainuoja tiek pat kiek 0.50ct ir 1.00ct brangakmeniai, bet yra didesni už pastaruosius.
Fluorescencija
Dažnai fluorescencija, o ypač itin didelė fluorescencija, mažina deimanto kainą, bet neturi įtakos (išskyrus itin retus atvejus) deimanto grožiui. Tad ieškant optimaliausio varianto, reiktų nevengti deimantų su fluorencencija, kuri pati savaime neįtakoja deimanto grožio.
Sertifikatas
Dažniausiai HRD ir GIA laboratorijų įvertinti akmenys kainuoja kiek brangiau nei IGI laboratorijos sertifikuoti brangakmeniai, nors visų minėtų laboratorijų deimantų vertinimo standartas yra vienodas.