Safyrų pirkimo gidas
Kas yra safyras?
Safyras yra mineralas, kuris susidaro giliai po žeme, esant aukštai temperatūrai ir slėgiui.
Pagrindinė safyro sudedamoji dalis - korundas, todėl jis yra antras pagal kietumą mineralas po deimanto pagal Moso skalę, tai reiškia, jog jis yra vienas atspariausių brangakmenių pasaulyje.
Nors labiausiai paplitę safyrai yra mėlynų atspalvių, jų randama įvairiausių spalvų.
Safyrų kokybės vertinimas
Safyrams vertinti yra naudojama 4C vertinimo skalė, kuri reiškia spalvą, švarumą, briaunavimą ir karatų svorį. Didelę įtaką safyro vertei turi ir jo kilmės vieta.
Spalva
Spalva yra svarbiausias veiksnys, turintis įtakos safyro vertei. Tačiau, kitaip nei deimantams, šiam brangakmeniui nėra tarptautiniu mastu pripažintos spalvos klasifikavimo sistemos. ICL (International Colored Gemstone Laboratory) turi septynis spalvos intensyvumo lygius, kurie svyruoja nuo tamsaus iki labai šviesaus.
Labiausiai pageidaujamas safyrų spalvos intensyvumas yra ryškus. Dėl gilių ir sodrių tonų ši spalva dar gali būti apibūdinama kaip „karališkoji mėlyna“ (angl. „Royal Blue“).
Kai kurie mėlyni safyrai gali turėti šiek tiek violetinių ar žalių atspalvių. Jei šios antrinės spalvos yra intensyvios ir aiškiai matomos, tai gali sumažinti jūsų safyro vertę.
Briaunavimas
Paprastai safyrai būna briliantiniai ir laipteliniai. Briliantinis briaunavimas užtikrina tolygų šviesos atspindžių matomumą visame brangakmenyje, o pakopinis - suteikia intensyvų žėrėjimą „ugnį“ (angl. „fire“).
Kai kurie safyrai taip pat gali būti nušlifuoti be briaunų, kas suteikia jiems lygų ir suapvalintą paviršių.
Labiausiai paplitusios safyrų formos yra apvalios ir ovalios, tačiau galite rasti ir kriaušės ar širdelės formos akmenų.
Švarumas
Inkliuzai safyruose yra įprastas reiškinys, jie yra priimtini ir dažnai nurodo akmens kilmę.
Yra keturi safyro švarumo lygiai: Švarus akiai - reiškia, kad intarpai nematomi paprasta akimi. Švarūs akiai safyrai yra vertingesni dėl jų retumo. Nežymūs intarpai - kai intarpai beveik nematomi plika akimi. Pastebimi intarpai - reiškia, kad intarpai yra tik šiek tiek matomi paprasta akimi. Matomi intarpai - reiškia, kad intarpai yra akivaizdūs pašalinei akiai.
Karatai
Galutinę safyro kainą lemia daug veiksnių, įskaitant spalvą, karatus, šlifavimą, skaidrumą, apdorojimą ir kilmę. Tinkamas jų derinys užtikrins, kad jūsų brangakmenio vertė ilgainiui išliktų stabili, o laikui bėgant galbūt net padidėtų.
Dideli safyrai yra itin reti ir jų pasiūla ribota. Paprastai 10 karatų safyro kaina yra 20 kartų didesnė už vieno karato akmens kainą.
Safyrų apdorojimo būdai
Safyrai dažniausiai tobulinami termiškai apdorojant. Ekspertai nustatė, kad kaitinant brangakmenį labai sustiprėja jo spalva ir skaidrumas. Tai plačiai paplitusi juvelyrinėje prekyboje praktika, o dauguma metodų neturi žalingo poveikio akmens ilgaamžiškumui.
Tik geriausi ir rečiausi safyrai atrandami tobulos būklės, jų nereikia papildomai apdoroti, todėl jie yra gerokai vertingesni. Vidutiniškai nekaitintas safyras gali būti 2,5 karto brangesnis už beveik tokį patį kaitintą safyrą.
Safyrų kilmė
Nors kai kurie safyrai gali atrodyti panašūs, jų kainos skiriasi dėl kilmės: Brangiausi safyrai kilę iš Kašmyro - regiono, istoriškai žinomo dėl išskirtinės spalvos ir kokybės akmenų gamybos. Antroje vietoje pagal brangumą yra Mianmaras, po jo seka Šri Lanka, Madagaskaras ir Tanzanija. Mažiausiai vertingi yra safyrai iš Australijos, Etiopijos, Nigerijos, Vietnamo, Tailando ir Kambodžos.
Safyro reikšmė
Safyrai jau daugelį amžių ir įvairiose kultūrose yra vertinami ir branginami. Pavyzdžiui, senovės Persijoje buvo tikima, kad pasaulis stovi ant milžiniško safyro, o jo atspindžiai suteikia dangui tolygiai mėlyną spalvą.
Senovės Graikijoje turtingos šeimos manė, kad šie brangakmeniai gali apsaugoti savininkus nuo žalos ir pavydo, o viduramžiais žmonės tikėjo, kad safyrai gali gydyti ligas ir yra priešnuodis nuodams.
Šiandien šie ryškiaspalviai brangakmeniai simbolizuoja kilnumą, pasitikėjimą, teisingumą ir išmintį. Jie taip pat yra rugsėjo mėnesio gimimo akmuo ir naudojami minint 5-ąsias ir 45-ąsias vestuvių metines.