Smaragdų pirkimo gidas

Kas yra smaragdas?

Smaragdas yra mineralo berilo atmaina. Jis paprastai randamas uolienose ir vulkaninėse nuosėdose esant tinkamoms temperatūros ir slėgio sąlygoms.

Smaragdas užima trečią vietą pagal kietumą pagal Moso skalę.

Žalią smaragdų spalvą lemia berilyje esantis chromas ir vanadis.


Smaragdų kokybės vertinimas

Smaragdai vertinami pagal keturis kriterijus: spalvą, švarumą, briaunavimą ir karatų svorį. Iš jų svarbiausia yra spalva.


Spalva

Smaragdo spalva yra bene svarbiausias aspektas, į kurį reikia atsižvelgti perkant, nes ji turi didelę įtaką akmens vertei.

Kitaip nei deimantams, smaragdams nėra tarptautiniu mastu pripažintos spalvos klasifikavimo sistemos.  ICL (International Colored Gemstone Laboratory) turi penkis spalvos intensyvumo lygius, kurie svyruoja nuo gilaus iki šviesaus. Paklausiausias spalvos intensyvumas yra ryškiai žalia, nes jis pasižymi geriausiu tono ir sodrumo deriniu.

Taip pat smaragdus skirstome į tris skirtingus atspalvius: gryną, melsvą ir gelsvai žalią. Dėl intensyvaus grynai žalios spalvos smaragdų sodrumo jie yra gerokai brangesni. Jei jūsų smaragdas turi stiprių geltonų ar mėlynų atspalvių, tai turės įtakos ilgalaikei vertei.

                                                                                            


Briaunavimas

Smaragdai dažniausiai yra aštuonkampio formos. Taip sustiprinama brangakmenio žybėjimą – „ugnį“ (angl.”fire”) ir kartu sutvirtinama jo struktūra.

Smaragdai po daugelio metų nuolatinio naudojimo gali susidėvėti, o ilgas aštuonkampis padeda padidinti jų patvarumą. Ilgainiui ši forma tapo unikalios smaragdų išvaizdos sinonimu, todėl dabar ji vadinama smaragdo forma (angl. „emerald cut“).

Rinkoje taip pat galima rasti ovalių arba kriaušės formos smaragdų. Nepamirškite, kad nuo pjūvio kokybės priklauso ir galutinė jūsų smaragdo kaina.


Švarumas

Smaragduose paprastai būna akimi matomų intarpų. Akiai švarūs smaragdai yra ypač vertingi, nes jie yra labai reti. 

Yra keturi švarumo lygiai:

Švarus akiai - reiškia, kad intarpai nematomi paprasta akimi.
Nežymūs intarpai - kai intarpai beveik nematomi plika akimi.
Pastebimi intarpai - reiškia, kad intarpai yra tik šiek tiek matomi paprasta akimi.
Matomi intarpai - reiškia, kad intarpai yra akivaizdūs pašalinei akiai.

                                                                                     


Karatai

Galutinę smaragdo kainą lemia daugelis veiksnių ir tinkamas jų derinys užtikrins, kad jūsų brangakmenio vertė ilgainiui išliktų stabili ir galbūt net padidėtų.

Dideli smaragdai yra itin reti, todėl karato svoris labai padidina jūsų brangakmenio vertę. 10 karatų smaragdo kaina paprastai 50 kartų viršija vieno karato akmens kainą.


Smaragdų apdorojimo būdai

Tik patys geriausi ir rečiausi smaragdai atrandami tobulos būklės, jų nereikia papildomai apdoroti, todėl jie yra daug vertingesni.

Todėl apdoroti smaragdai yra paplitę ir dažniausiai gerai priimami prekyboje. Siekiant padidinti smaragdų skaidrumą, jie dažnai apdorojami aliejumi.

Kitas būdas - dirbtinės dervos naudojimas, siekiant padidinti akmens skaidrumą ir stabilizuoti jo būklę. Šis metodas nėra gerai pripažintas prekyboje, nes paprastai taikomas žemos kokybės brangakmeniams.

Galiausiai, kaip patobulinimo būdas gali būti derinama alyva ir dirbtinė derva.

Naudojamo patobulinimo tipas turės įtakos galutinei jūsų smaragdo kainai. Pavyzdžiui, vieno karato smaragdas, vidutiniškai apdorotas aliejumi, yra maždaug keturis kartus brangesnis už panašaus dydžio brangakmenį, apdorotą derva.


Smaragdų kilmė

Nors kai kurie smaragdai gali atrodyti panašūs, jų kainos skiriasi dėl kilmės. Kolumbijoje gaminami geriausi pasaulyje smaragdai, o jų gavyba turi ilgametę istoriją. Garsiausia šalies smaragdų kasykla, Muzo, yra gerai žinoma dėl to, kad joje išgaunami išskirtinės kokybės akmenys. 

Antroje vietoje pagal kilmės šalį yra Zambija arba Etiopija, po jų rikiuojasi Brazilija ir Afganistanas. Galiausiai, mažiausiai vertingi yra smaragdai iš Pakistano ir Madagaskaro.

                                                             


Smaragdų reikšmė

„Nieko nėra žalesnio.“ Taip romėnų gamtininkas Plinijus Vyresnysis savo enciklopedijoje „Gamtos istorija“, parašytoje I mūsų eros amžiuje, apibūdino smaragdus. Jis buvo teisus: smaragdų sodriai žaliai spalvai retai kas prilygsta, todėl šis akmuo per amžius buvo labai populiarus.

Smaragdai turi stiprią simbolinę galią, nes manoma, kad jie nešiotojui suteikia ramybę, viltį ir atsinaujinimo perspektyvą. Tūkstantmečius elito nariai nešiojo smaragdus, kad pasiektų didesnės išminties ir apsisaugotų nuo ligų. Sakoma, kad Kleopatra ypač mėgo šį brangakmenį kaip karališkąją puošmeną.

Smaragdai yra gegužės mėnesio gimimo akmuo ir dovanojami švenčiant 20-ąsias ir 35-ąsias vestuvių metines.