Kaip nustatyti deimanto dydį?

Deimantų svoris matuojamas karatais (ct), bet ar žinote kodėl?

Karatas (ct) yra matavimo vienetas, kuris skirtas išmatuoti jau nušlifuotų brangakmenių svorį. Toks matavimo vienetas buvo įvestas tik nuo 1907 metų, kai konferencijoje Paryžiuje tarptautinio matų ir svorių komitetas priėmė metrinio karato sąvoką. Taigi 1 ct lygus 200 miligramų arba 0,2 gramo. Iki tol karato dydis keitėsi, todėl garsiųjų istorinių deimantų masė gali neatitikti dabartinių matavimų.

Karato pavadinimas yra kilęs iš saldžiosios ceratonijos pupelės ankšties (lot. Ceratonia siliqua). Šios pupelės sėklos buvo skirtos išmatuoti deimantų svoriui, nes kiekvienos sėklos svoris yra vienodas – 0,2 gramo. Pupelės jau nuo neatmenamų laikų būdavo naudojamos tarsi svareliai, kurie padėdavo nustatyti deimanto masę. Taip juvelyrai galėdavo nustatyti deimanto karatų kiekį.

Juvelyrikoje deimantai karatais matuojami kaip atskiri akmenys arba kaip jų visuma. Pavyzdžiui, gali būti vienas deimantas, kuris sveria 1 karatą ir gali būti daug mažų deimantukų, kurių bendras svoris taip pat bus 1 karatas. Toks kiekis vadinamas bendru karatų skaičiumi ( ang. Total carat weight TW). Nors svoris ir vienodas, bet vientisas akmuo visada bus vertingesnis nei tokio paties svorio daug mažų deimantų kartu sudėjus.

Juvelyrai dažniausiai deimantus matuoja ne karatais, bet milimetrais. Sužinokite ir Jūs, koks deimanto karatų kiekis atitinka išraišką milimetrais.