Kodėl dviejų vienodų briliantų kaina yra skirtinga?

Ar kada susimąstėte, kodėl analogiškų parametrų (vienodos „4C“) briliantų kaina gali skirtis net kelis kartus? Dažnai atsakymą į šį klausimą galima nesunkiai gauti vien pažiūrėjus, kokia laboratorija yra išdavusi sertifikatą deimantui.

Ar balta deimanto spalva iš tiesų yra balta?

Tiesa ta, kad skirtingos pasaulinės brangakmenių laboratorijos turi skirtingus vertinimo standartus. Pavyzdžiui, EGL (angl. European Gemological Laboratory) laboratorijos standartas gali 2 ar 3 kartus skirtis nuo GIA (angl. Gemological Institute of America) ar HRD (nyd. Hoge Raad Voor Diamant) deimantų vertinimo standarto. Tarkim, GIA ar HRD nustato, kad brilianto spalva yra H, skaidrumas SI2, o EGL laboratorijos ekspertai tą patį akmenį įvertina kaip F spalvos ir VS1 (t. y. kaip 2 kartus baltesnį ir net 3 kartus švaresnį).

Neapsigaukite, nes toks skirtingas laboratorijų vertinimas atveria kelią nesąžiningiems ar sukčiaujantiems pardavėjams, siekiantiems parduoti „geresnį“ briliantą už „mažesnę“ kainą. Iš tikro įsigiję briliantą su EGL sertifikatu gausite kelis kartus prastesnį akmenį. Teisiškai tai neturi spragų, nes laboratorija gali nustatyti vertinimo standartą, pardavėjas – kainą, o pirkėjui dėl neišprusimo ir nežinojimo lieka kaltinti tik save.

Dažnai tenka stebėti susidomėjusius pirkėjus, apžiūrinčius vitrinas, už kurių blizga briliantai su prastos (t. y. žemo vertinimo standarto) laboratorijos išduotais brangakmenio sertifikatais. Mažai informacijos turintis pirkėjas, pas skirtingus pardavėjus palyginęs kelis briliantus su skirtingų laboratorijų išduotais sertifikatais, kurių parametrai yra vienodi, o kaina neženkliai skiriasi, dažnai įsigyja pigesnį variantą ir gauna prastesnį akmenį. Todėl, prieš įsigyjant brangų papuošalą su briliantu, patartina surinkti pakankamai informacijos apie tai, kas daro įtaką kainai arba eiti pas patikimą pardavėją, kuris atskleis visą su brangakmeniu susijusią informaciją. 

Kurios laboratorijos vertinimu pasitikėti?

Kaip patikimas ir žinomas brangakmenių vertinimo laboratorijas verta paminėti HRD (nyd. Hoge Raad Voor Diamant), IGI (angl. International Gemological Institute), AGS (angl. American Gem Society), GIA (angl. Gemological Institute of America). Minėtos laboratorijos yra gerbiamos už vertinimo nuoseklumą ir griežtų vertinimo standartų laikymąsi.

HRD sertifikatas 

Reikėtų atsargiau žiūrėti į EGL Europe, EGL USA, EGL Israel ar kitų mažai žinomų laboratorijų išduotus sertifikatus ar bent jau iš anksto nusiteikti, kad gausite žemesnių parametrų brangakmenį nei nurodyta sertifikate.

EGL sertifikatas

Kaipgi vertina Lietuvos prabavimo rūmai?

Lietuvos laboratorija skelbia, kad jų vertinimo standartas atitinka GIA vertinimo standartą, o tai reikštų, kad vertinimas yra itin griežtas ir gerbiama tarptautinė laboratorija suteiks brangakmeniui analogišką įvertinimą.

Lietuvos brangakmenių laboratorijoje dirbantys ekspertai turi sukaupę nemažą brangakmenių vertinimo patirtį, tačiau jų darbą apsunkina tai, kad dauguma vertinamų deimantų jau yra įstatyti į papuošalus. Vertinant brangakmenį, įstatytą į papuošalą, visada yra didesnė svorio, spalvos ar švarumo paklaidos tikimybė, nes tik neįtvirtintas akmuo gali būti tiksliai įvertintas. Gavę iš Lietuvos prabavimo rūmų į papuošalą įstatyto brangakmenio įvertinimą, visada dokumentuose pastebėsite prierašą, kad vertinimui yra suteikiama iki 20% paklaidos galimybė. Toks paklaidos procentas yra gana didelis, turint omenyje, kokia didelė yra brilianto karato kaina.

Įdomus faktas kalbant apie Lietuvos laboratorijos briliantų vertinimą yra tas, kad, skirtingai nei pasaulinės laboratorijos, standartinio vertinimo metu nėra vertinamas brilianto briaunavimas ir jo kokybė. Kadangi briaunavimas yra vienas iš pagrindinių brilianto vertę ir grožį apibrėžiančių parametrų, tokio vertinimo nebuvimas yra Lietuvos laboratorijos standartinio briliantų vertinimo trūkumas.

Kitas niuansas, susijęs su Lietuvos prabavimo rūmų vertinimu, yra tas, kad greičiausiai Lietuvos laboratorijos išduotą sertifikatą galėsite panaudoti tik Lietuvoje, nes užsienyje jis bus nesuprantamas tiek dėl kalbos, tiek dėl nepaplitimo.

INDIVI gaminami sužadėtuvių žiedai, pakabukai, auskarai su briliantais, kurie yra bent 0.30 ct svorio, turi tarptautinį GIA, IGI arba HRD sertifikatą. Jei INDIVI papuošalai papuošti mažesniais nei 0.30 ct briliantais, įprastai jie turės tik Lietuvos prabavimo rūmų išduotą sertifikatą. Tačiau klientui pageidaujant, galime išduoti tarptautinį sertifikatą papuošalui su mažesniu nei 0.30 ct deimantu. Dėl to reikėtų kreiptis individualiai prieš užsakant prekę.

Straipsnį parengė indivi.lt deimantų konsultantė Darija Morozova

  

SUSIJĘ STRAIPSNIAI:

Kas yra brilianto sertifikatas

Viskas apie deimantus - 4 "C"

5 klaidos perkant deimantus

Apie deimantų svorį ir karatus

Mistinės deimantų savybės

10 žymiausių pasaulio deimantų

Kaip prižiūrėti papuošalus su deimantais?

Pirkėjo gidas. Kaip išsirinkti brangakmenį

Ant kurios rankos nešioti sužadėtuvių žiedą?

Populiariausios deimantų formos

Deimantas - kokie galimi jo atspalviai

 

Daugiau įdomių ir naudingų straipsnių skaitykite mūsų bloge


Krepšelis

Nėra prekiųPristatymas 0,00€
Viso 0,00€

Susisiekite su mumis

Tel.: +370 666 77977

TURIME SALONE

GAUK PER 1 D.D.

TURI KLAUSIMŲ?

  • KLAUSK EKSPERTO

Naujienos