DEIMANTAI - VISKAS Apie deimantus

Kaip deimantai virsta briliantais

Deimantas yra kiečiausias natūralus mineralas. Jo cheminė sudėtis yra kristalinė anglies modifikacija, kuri, veikiama aukšto slėgio anglies, virsta nuostabiuoju deimantu. Deimantai yra ne tik patys kiečiausi, brangiausi ir rečiausi Žemėje randami brangakmeniai, bet jų energetika yra milžiniška, tyra ir švari. Kraupios istorijos ir kraujo klanai, žudynės, godumas, beprotybė žymi daugelio garsių pasaulio deimantų kelią. Senoliai sakydavo, kad deimantą gali įsigyti tik tyros sielos, dvasingas ir išmintingas žmogus.

Brangiausi yra bespalviai arba vos pastebimo žydrumo akmenys, vadinami baltaisiais deimantais. Deimantų būna ir geltono, rudo, žalsvo, oranžinio, raudono, mėlyno arba blyškiai rožinio atspalvio. Rečiausi yra raudonos, mėlynos, rožinės spalvos deimantai.

Deimantų formos

Briliantu deimantas tampa tik jį nušlifavus ir tik tuomet, jei akmuo turi ne mažiau kaip 57 briaunas. Kitų formų akmenys yra vadinami deimantais. Deimantai gali būti skirtingų formų, bet populiariausi ir dažniausiai pasitaikantys yra šių formų deimantai:

  • Apvalios formos (angl. round);
  • kvadrato arba princesės formos (angl. princess);
  • ovalo formos (angl. oval);
  • stačiakampio formos (angl. emerald);
  • kvadrato ar stačiakampio formos su nukirstais kampais (angl. radiant);
  • ovalo su nusmailėjančiais galais arba markizės formos (angl. marquise);
  • aštuonkampio formos (angl. asscher).

Deimanto vertinimo kriterijai

Yra keturi deimanto vertinimo kriterijai, kurie lemia deimanto vertę. Šis standartas yra naudojamas viso pasaulio deimantų pramonėje. „4C“ klasifikacija yra tokia:

1. Briaunavimas (angl. Cut)
2. Švarumas (angl. Clarity)
3. Spalva (angl. Color)
4. Karatai (angl. Carat)

1. BRIAUNAVIMAS

Deimanto briaunavimas (išpjovimas, šlifavimas) yra viena svarbiausių charakteristikų, apibūdinančių deimantų grožį. Pasaulio deimantų gamintojai esant galimybei rekomenduoja pasirinkti maksimaliai aukštą briaunavimo laipsnį. Priežastis paprasta: jokia kita iš „4C“ savybių neturi didesnės įtakos deimanto užburiančiai išvaizdai. Deimantų šlifavimu siekiama maksimaliai išgauti jų natūralų švytėjimą. Netinkamai briaunuotas deimantas praranda dalį sklindančios šviesos, todėl jis gali nespindėti. Deimanto šviesos pralaidumas vaizdiškai atrodo taip:

            

1.1. Idealus briaunavimas (angl. ideal cut). Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 3% visų parduodamų deimantų. Taip briaunuoti deimantai idealiai atspindi visą šviesą, kuri patenka į deimantą.

1.2. Labai geras briaunavimas (angl. very good cut). Tokie deimantai sudaro apie 15% visų parduodamų deimantų. Labai gero briaunavimo deimantai atspindi beveik tiek pat šviesos, kiek idealaus pjūvio, ir yra pigesni už idealaus pjūvio deimantus.

1.3. Geras briaunavimas (angl. good cut). Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 25% visų parduodamų deimantų. Gero briaunavimo deimantai atspindi mažiau šviesos nei į juos patenka ir yra daug pigesni už labai gero briaunavimo deimantus.

1.4. Vidutinis briaunavimas (angl. fair cut). Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 35% visų parduodamų deimantų. Vidutinio briaunavimo deimantas laikomas kokybišku deimantu, bet atspindi kur kas mažiau šviesos.

1.5. Blogas briaunavimas (angl. poor cut). Likusią dalį sudaro deimantai, kurių briaunavimas yra blogas. Tokio briaunavimo deimantai blogai atspindi šviesą ir nešvyti. Geros reputacijos gamintojai, saugodami savo vardą, vengia prekiauti tokiais deimantais.

2. ŠVARUMAS

Deimanto švarumas (skaidrumas) yra dar vienas deimanto vertinimo kriterijus. Dauguma gamtoje randamų deimantų turi intarpų, natūralių įskilimų. Paprastai šie smulkūs intarpai yra nematomi plika akimi. Deimantas yra vertinamas specialiais metodais ir jam suteikiama švarumo kokybę atitinkanti kategorija. Akmuo vadinamas visiškai skaidriu, jeigu jis neturi jokių intarpų ar tamsių vietų, nesimato jokių trūkumų, išorinių pažeidimų ar įbrėžimų. Žemiau pateikta lentelė grafiškai parodo deimanto švarumą.

FL, IF Nepriekaištingas (angl. Flawless, Internally Flawless). Nėra vidaus ar išorės trūkumų.  Labai reti.
VVS1, VVS2 Labai, labai maži pažeidimai ar intarpai (angl. Very, Very Slightly Included). Labai sunkiai matomi intarpai 10 kartų padidinus. Puikios kokybės deimantai.
VS1, VS2 Labai maži intarpai (angl. Very Slightly Included). Defektai nėra matomi plika akimi, tačiau matomi padidinus vaizdą 10 kartų. Pigesni nei VVS1 arba VVS2 kategorijų.
Si1, SI2 Nežymūs intarpai (angl. Slightly Included). Retais atvejais intarpai gali būti matomi plika akimi, bei matomi po padidinamuoju stiklu. Gera deimantų vertė.
I1 Intarpai (angl. Included). Deimantai turi intarpus, kurie gali būti (bet ne būtinai) matoma plika akimi. I2, I3 Intarpai (angl. Included). Deimantai turi intarpus, kurie matoma plika akimi.  

3. SPALVA

Deimanto spalva gali kisti nuo visiškai baltos iki geltonos arba rudos. Randami rausvi, melsvi akmenys. Pagal spalvą deimantai klasifikuojami naudojant abėcėlės raides nuo D (bespalvių deimantų) iki Z (matomos spalvos). Spalvos matymas pasireiškia blankiai geltonu atspalviu ir tai mažina deimanto vertę. Vertingiausi deimantai neturi jokio atspalvio.

Lentelėje žemiau yra pateikta deimantų spalvos vertinimo skalė.

 

Z-M Matoma spalva. Maža vertė.
K-L Nežymiai matomas atspalvis.  Nebloga vertė.
I-J Beveik bespalvis. Šiek tiek pastebima spalva. Gera vertė.
H-G Beveik bespalvis. Spalvą sunku pamatyti. Puiki vertė.
F-E Bespalvis. Spalva nematoma, gali būti nustatoma tik ekspertų. Retas deimantas.
D Visiškai bespalvis. Aukščiausia spalvos klasė. Labai reti.

 

 

4. KARATAI

Deimanto karatai yra terminas nustatyti deimanto svoriui. Vienas karatas yra lygus 200 miligramų. Nors deimantų dydis ir yra susijęs su deimanto svoriu, tačiau svarbu nepainioti šių sąvokų. Pažymėtina, kad įtakos deimanto dydžiui turi ir toks faktorius kaip deimanto forma, kuri gali nulemti deimanto dydžio įvertinimą.

Deimanto svoris yra vienas iš pagrindinių veiksnių nustatant deimanto kainą. Kuo sunkesnis deimantas, tuo brangesniu jis laikomas. Kaina už deimanto karatą yra vienas geriausių būdų palyginti panašių deimantų vertę, tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad vieno deimanto kaina ir vertė yra visada didesnė nei kelių atskirų deimantų sudėjus atskirai.

4C klasifikacija dažniausiai domimasi įsigyjant bene reikšmingiausią simbolinę reikšmę turintį papuošalą - sužadėtuvių žiedą. Tačiau ne mažiau svarbu išmanyti deimantų vertinimo kriterijus ir perkant vestuvinius žiedus, pakabukus ar auskarus su deimantais. Tik taip žinosite, ar įsigyjate juvelyrikos gaminį su tikrai geros kokybės akmeniu.

 

 

  

Susiję straipsniai:

Kas yra brilianto sertifikatas

Populiariausios deimantų formos

5 klaidos perkant deimantus

Kodėl dviejų vienodų briliantų kaina yra skirtinga?

Apie deimantų svorį ir karatus

Mistinės deimantų savybės

10 žymiausių pasaulio deimantų

Kaip prižiūrėti papuošalus su deimantais?

Pirkėjo gidas. Kaip išsirinkti brangakmenį

Ant kurios rankos nešioti sužadėtuvių žiedą?

Deimantas – kokie galimi jo atspalviai


Daugiau įdomių ir naudingų straipsnių skaitykite mūsų bloge

Krepšelis

Nėra prekiųPristatymas 0,00€
Viso 0,00€

Susisiekite su mumis

Tel.: +370 666 77977

TURIME SALONE

GAUK PER 1 D.D.

TURI KLAUSIMŲ?

  • KLAUSK EKSPERTO

Naujienos