Laboratorijoje išaugintų deimantų pirkimo gidas

Per pastaruosius 10 metų laboratorijoje išauginti deimantai pamažu išpopuliarėjo kaip įperkama alternatyva natūraliems deimantams. Laboratorijoje užauginti deimantai yra tokie pat tikri kaip ir natūralūs, tačiau manoma, kad jie yra mažiau vertingi. Paaiškinsime, kuo šie laboratorijoje sukurti deimantai tokie panašūs ir kuo taip skiriasi nuo natūralių akmenų.

Laboratorijoje išauginti deimantai ir jų savybės

Laboratorijoje išauginti deimantai (taip pat žinomi kaip laboratorijoje sukurti deimantai, dirbtiniai deimantai ir kultivuoti deimantai) sukuriami griežtai kontroliuojamoje laboratorijos aplinkoje, naudojant pažangius technologinius procesus, kurie dubliuoja sąlygas, kuriomis gamtoje deimantai natūraliai vystosi po žemės pluta. Šie laboratorijoje išauginti deimantai susideda iš tikrųjų anglies atomų, išsidėsčiusių deimantui būdingoje kristalų struktūroje. Kadangi jie sukurti iš tos pačios medžiagos kaip ir natūralūs deimantai, jie turi tas pačias chemines, fizines ir optines savybes.

Ar laboratorijoje išauginti deimantai yra tikri?

Atsakant vienu žodžiu – taip. Laboratorijoje išauginti deimantai laikomi tikrais: jų cheminė sudėtis tokia pati kaip ir gamtoje esančių deimantų. Padėtas vienas šalia kito, laboratorijoje išaugintas deimantas atrodys identiškai lyginant su panašios kokybės (parametrais) natūraliam deimantui.

Kaip vyksta deimantų auginimo procesas laboratorinėje aplinkoje?

Yra įvairių būdų, kaip sukurti deimantą laboratorinėje aplinkoje, tačiau yra du pagrindiniai procesai:

  1. Cheminis nusodinimas iš garų (CVD) – deimanto sėkla yra įdedama į vakuuminę kamerą. Ši kamera užpildoma anglies turinčiomis dujomis ir įkaista iki itin aukštos temperatūros. Šios  dujos virsta plazma, todėl išsiskiria anglies gabalėliai. Anglies gabalėliai sluoksniuojasi ant deimanto sėklos, kuri užaugina deimantą, sudarydama deimantų kristalus.
  2. Aukšto slėgio aukšta temperatūra (HPHT) – maža deimanto sėkla įdedama į anglį – elementą, iš kurio gaminami deimantai. Deimantų sėklos yra veikiamos itin didelio karščio ir slėgio, atkartodamos būdą, kaip deimantai natūraliai auga po žeme. Anglis išsilydo ir aplink sėklą sudaro deimantą. Tada jis atšaldomas ir formuojamas deimantas.

Kai akmenys yra paruošti, juos galima briaunuoti ir poliruoti. Teoriškai nėra jokių apribojimų, kokio dydžio gali užaugti laboratorinis deimantas arba kiek, skaičiuojant skaičiais, galima sukurti deimantų.

Laboratorijoje išaugintų deimantų kaina

Priklausomai nuo dydžio, spalvos ir skaidrumo, laboratorijoje sukurti deimantai gali būti apie 30–70 % pigesni nei natūralūs deimantai. Jei norite investuoti į deimantus ir būti tikri, kad laikui bėgant jie išlaikys savo vertę, rekomenduojame rinktis natūralius deimantus. Ilgalaikė laboratorijoje užaugintų deimantų vertė mažėja, nes jie yra mažiau paklausūs nei retesni natūralūs akmenys.

Kaip atskirti laboratorijoje užaugintą deimantą nuo natūralaus?

Gali būti sunku atskirti laboratorinį deimantą nuo natūralaus, nes jie yra beveik identiški. Tik specialistas, turintis specializuotą įrangą, galės pasakyti, ar deimantas yra natūralus, ar laboratorijoje sukurtas, stebėdamas deimantuose esančių inkliuzų prigimtį. Laboratorijoje užaugintų deimantų rūšiavimo procesas yra toks pat kaip ir tradicinių – kiekvienas akmuo yra kruopščiai ištiriamas ir jam suteikiamas kokybės įvertinimas.  Norint sužinoti, ar deimantas yra išaugintas laboratorijoje, ar natūralus, geriausia iš deimantų pardavėjo paprašyti sertifikato – oficialios ataskaitos apie deimantą. Amerikos gemologijos institutas (GIA) ir Tarptautinis brangakmenių institutas (IGI) suteikia sertifikatą kiekvienam laboratorijoje išaugintam deimantui.

4C (Cut, color, clarity, carat weight) laboratorijoje išauginti deimantai

Vien todėl, kad deimantas užaugintas laboratorijoje, dar nereiškia, kad jis nepriekaištingas. Panašiai kaip natūralūs akmenys, laboratoriniai deimantai auga su mažais trūkumais, vadinamais inkliuzais. Perkant deimantą, svarbu ištirti jo svorį karatais, spalvą, skaidrumą ir briaunavimą, nepriklausomai nuo akmens kilmės. Šie 4 veiksniai (4C) turi įtakos deimanto kokybei, taigi ir jo kainai. Skaitykite daugiau apie deimantų klasifikavimą. Laboratorijoje sukurti deimantai yra įvairių spalvų, įskaitant populiarius ryškiai geltonus atspalvius ir kitas įmantrias spalvas, kurios laikomos labai retomis gamtoje. Geros spalvos laboratorijoje sukurti deimantai parduodami priimtinomis kainomis lyginant su natūraliais deimantais.

Santrauka

Laboratorijoje išauginti deimantai gali būti geras pasirinkimas tiems, kurie nori įsigyti deimantų už mažesnę kainą. Tačiau klientai, perkantys deimantus dėl emocinės vertės, kad turėtų unikalų ir retą daiktą, dažniausiai renkasi natūralius deimantus. Juk šios uolos yra milijardų metų senumo ir sukurtos gamtos jėgų. Dėl tos pačios priežasties natūralūs aukštos kokybės brangakmeniai yra gera investicija, nes laikui bėgant jų vertė gali tik didėti.  

Prekes su laboratorijoje užaugintais deimantais galite rasti čia.